0 Flares 0 Flares ×

Najlepszy lek na ból głowy, ból mięśni, ból zęba czy ból menstruacyjny? Na te i inne dolegliwości zaleca się łykanie paracetamolu (np. Apap, Codipar, Panadol). Podobnie sytuacja ma się w przypadku tzw.„syndromu dnia następnego”, czyli popularnego kaca. Wtedy również chętnie sięgamy po paracetamol, który jest skutecznym i szybko działającym środkiem przeciwbólowym. Nim jednak kolejny raz zastosujesz ten lek z powodu złego samopoczucia związanego ze spożyciem nadmiernej ilości alkoholu, warto byś poświęcił minutę na poniższą lekturę.

Paracetamol stosowany niezgodnie ze wskazaniami (np. po przekroczeniu dopuszczalnej dobowej dawki 4g, co jest odpowiednikiem 8 tabletek) może powodować hepatotoksyczność  – uszkodzenie wątroby. Dlatego tak ważne jest, by uważnie czytać ulotki leków. Równie szkodliwą mieszankę dla tego narządu stanowi połączenie paracetamolu z alkoholem – nie tylko w trakcie spożywania wysokoprocentowych napojów, ale także „dnia następnego”.

Niekorzystne działanie tej substancji na wątrobę wynika z powstawania toksycznego metabolitu produkowanego przez niektóre z enzymów tego organu – m.in. CYP2E1. Spożycie alkoholu nie tylko powoduje zwiększenie jego poziomu, ale dodatkowo zmniejsza stężenie naturalnych substancji, które działają na nasz organizm ochronnie. Chodzi o glutation, enzym rozkładający toksyczne metabolity paracetamolu. Efektem częstego łykania na kaca takich m.in. leków jak Apap, Codipar czy Panadol, może być więc uszkodzenie wątroby, które nawet prowadzi do niewydolności tego narządu.

Co w zamian? Ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen, Ibum), którego przewaga nad paracetamolem polega na tym, że nie wchodzi w interakcję z alkoholem.