0 Flares 0 Flares ×

Miliony osób na świecie przyjmują acenokumarol (np. Sintrom, Acenokumarol AZF) i warfarynę (Warfin), potocznie nazywane lekami na rozrzedzenie krwi. To niezbędna profilaktyka w przypadku chorych z migotaniem przedsionków, po zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej. Ale zapewne niewielu pacjentów wie, że skuteczność terapii lekami z grupy antagonistów witaminy K – jak brzmi ich oficjalna  nazwa – może być istotnie zmniejszona przez niewłaściwą dietę.

Acenokumarol i warfaryna wchodzą w liczne interakcje z produktami roślinnymi, które zaburzają ich aktywność. Mowa tu w głównej mierze o warzywach zielonych, zawierających duże ilości witaminy K. Spożywając je, zmniejszamy działanie przeciwkrzepliwe leku, a tym samym zwiększamy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zakrzepowo-zatorowych, tj. udar, zator płucny, zakrzepica żylna.

Pokarmy o dużej zawartości witaminy K to przede wszystkim: kiszona kapusta, sałata, brukselka, wątróbka, czerwona kapusta, szpinak, kalafior, brokuły, pietruszka, buraki ćwikłowe, otręby pszenne, ziarno soi, zielona herbata czy olej słonecznikowy. Z kolei wśród produktów o niskiej zawartości tejże witaminy, a więc niewpływających na działanie acenokumarolu czy warfaryny, można wymienić m.in. marchew, ziemniaki, groch, szparagi, jabłka, pomarańcze, truskawki, mleko i wołowinę.

Alkohol i sok żurawinowy – to kolejne substancje zakazane u osób przyjmujących leki z grupy antagonistów witaminy K. Wchodzą one bowiem ze sobą w interakcje, wskutek czego może dojść do nadmiernego rozrzedzenia krwi i krwawienia.

Niezalecana jest również nagła zmiana diety. Rewolucja na talerzu może wpłynąć na krzepliwość naszej krwi, zwiększając ją do niezbezpiecznego stopnia, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia skuteczności leczenia przeciwzakrzepowego.