0 Flares 0 Flares ×

Jak starannie czytasz ulotki leków, które przyjmujesz? Jeśli bierzesz antykoncepcję powinnaś to robić wyjątkowo dokładnie – to właśnie na ulotce może znajdować się informacja, że lek ten osłabia działanie stosowanej przez Ciebie metody zapobiegania ciąży.

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Lista leków, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, jest dość długa i może różnić się w zależności od preparatu, który przyjmujesz. Jednak pewne specyfiki pojawiają się na niej niemal zawsze. Są to leki używane w leczeniu padaczki, takie jak fenytoina (np. Phenytoinum WZF), karbamazepina (np. Tegretol), topiramat (np. Topamax), a także gruźlicy (np. Rifampicyna TZF) i zakażenia wirusem HIV. Skuteczność antykoncepcji mogą też zmieniać antybiotyki, tj. tetracykliny (np. Tetracyclinum) i penicyliny (np. Ampicillin TZF). Producenci hormonalnych środków antykoncepcyjnych pośród substancji, które mogą wchodzić z nimi w interakcje, wymieniają też z pozoru niegroźne suplementy diety, m.in. preparaty z zielem dziurawca stosowane na poprawę nastroju.

Czy wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z lekami? Zdecydowanie tak! Bez względu na to czy stosujesz tabletki, plastry, pierścień wewnątrzpochwowy czy zastrzyki podczas przyjmowania wymienionych środków ochrona przed ciążą może okazać się niewystarczająca.

Co powinnaś zrobić wtedy, kiedy wiesz, że przyjmowany lek obniża skuteczność antykoncepcji? Możesz zastanowić się nad wyborem innego preparatu, np. zamiast przyjmować leki z grupy penicylin, zastosuj antybiotyki makrolidowe (np. Klacid), które mają podobne działanie terapeutyczne, a nie wchodzą w interakcje z hormonami. A kiedy już musisz go przyjmować, to przez okres leczenia powinnaś stosować dodatkową metodę zabezpieczającą przed ciążą, np. prezerwatywę – na jej skuteczność leki nie mają wpływu.