0 Flares 0 Flares ×

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – już od przedszkolaka uczymy się o prozdrowotnym wpływie tych związków. Ale czy witaminy mogą być toksyczne? Tak. Niektóre z nich łatwiej przedawkować.

Do bezpiecznej grupy należą witaminy: B1, B2, B5, B12 i  biotyna. Te suplementy przyjmowane nawet w dużych dawkach nie są toksyczne, ponieważ ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem.  W grupie o małym ryzyku przedawkowania są również: wit. C, kwas foliowy, magnez i potas. Inne witaminy mogą prowadzić do groźnej dla zdrowia hiperwitaminozy.

Najłatwiej przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K.

Przedawkowanie witaminy A przejawia się utratą apetytu, owrzodzeniami skóry, łysieniem, osłabieniem mięśni, łamliwością kości, zaburzeniami rytmu serca. Nadmiar tego związku jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Działa toksycznie na zarodek i płód, w wyniku czego może prowadzić do uszkodzenia a nawet śmierci. Co ciekawe, wątroby niektórych zwierząt (np. niedźwiedzia polarnego) zawierają bardzo toksyczną – wręcz śmiertelną –  dla człowieka dawkę witaminy A. Zostańmy lepiej przy kurzej wątróbce… Jeśli przebywamy latem dużo na słońcu i dodatkowo zażywamy spore dawki witaminy D, to możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jej nadmiar powoduje hiperkalcemię (podwyższony poziom wapnia),  grozi uszkodzeniem serca, płuc, nerek, naczyń krwionośnych. Może powodować także kamicę nerkową.  Z kolei nadmiar witaminy E w organizmie objawia się zmęczeniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni, zaburzeniami widzenia. A hiperwitaminoza K to większe ryzyko powstawania zakrzepów.

Witaminy, choć wydaje się, że to samo dobro, mogą być niebezpieczne. Pamiętajcie, że jeśli zażywacie je w postaci suplementów, to koniecznie trzymajcie rękę na pulsie.