0 Flares 0 Flares ×

Leczenie gorączki w ciąży to spory dylemat. Z jednej strony w tym stanie w ogóle nie powinno przyjmować się leków, z drugiej wysoka temperatura może być niebezpieczna dla dziecka. Dlatego gorączki nie wolno bagatelizować! Tylko jaki lek będzie w tym przypadku najmniejszym złem?

Gorączka może być niebezpieczna dla płodu – to nie ulega wątpliwości. Badania wykazały, że utrzymująca się wysoka temperatura (powyżej 38,9 st. C) zwiększa ryzyko poronienia, nieprawidłowości w rozwoju dziecka, rozszczepu kręgosłupa w początkowych fazach ciąży oraz przedwczesny poród w III trymestrze. Dlatego jeśli na zbicie gorączki nie pomagają okłady czy letnia kąpiel, trzeba pomyśleć o farmakoterapii. Ale co wybrać – ibuprofen, paracetamol a może aspirynę?

Najbezpieczniejszym lekiem na gorączkę w ciąży jest paracetamol (np. Apap, Panadol, Paracetamol). Część specjalistów odradza jego stosowanie w I trymestrze ciąży. Jeśli jednak wysoka temperatura nie ustępuje, to zażycie leku jest najlepszym rozwiązaniem. Zgodnie z zaleceniami ciężarne powinny przyjmować jak najmniejszą dawkę przez możliwie krótki okres. Można zatem spróbować od 2 tabletek po 500 mg na dobę przez maksymalnie 3 dni.

Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leków na bazie ibuprofenu (np. Ibum, Ibuprom, Nurofen) i kwasu acetylosalicylowego, potocznie aspiryny (np. Aspirin, Etopiryna, Polopiryna), które należą do  grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. NLPZ mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawień u mamy i dziecka. Ibuprofen jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze. U dziecka może powodować zamknięcie tzw. przewodu tętniczego (Botalla), co w rezultacie prowadzi do nadciśnienia płucnego oraz problemów z sercem, nawet do jego niewydolności. Ibuprofen nie jest zalecany również w I trymestrze. Na początku ciąży zwiększa ryzyko poronienia i rozwoju wady serca u dziecka. Podobny wpływ na płód może mieć aspiryna. Badania wykazały związek między zażywaniem leku przez matki, a występowaniem wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u noworodków.

Leki lekami, jednak trzeba pamiętać również o tym, by podczas gorączki przyjmować dużo płynów i jak najwięcej odpoczywać. Relaks pozwala szybciej zwalczyć infekcję wywołującą gorączkę. A poza tym koniecznie trzeba poradzić się swojego lekarza prowadzącego.